Tajlandzki kompleks leśny Kaeng Krachan wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Kompleks leśny Kaeng Krachan został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co czyni go szóstym takim miejscem w Tajlandii.

Decyzja o dodaniu kompleksu leśnego Kaeng Krachan została podjęta na 44 sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która odbyła się online i którą prowadziło Fuzhou w Chinach. Sesja potrwa do 31 lipca 2021 r.

Kompleks leśny Kaeng Krachan położony w największym parku narodowym Tajlandii o tej samej nazwie, obejmuje 464 000 hektarów i obejmuje trzy prowincje Prachuap Khiri Khan, Phetchaburi i Ratchaburi.

Jest to trzecie miejsce dziedzictwa przyrodniczego po rezerwatach przyrody Thungyai-Huai Kha Khaeng wpisanych na listę w 1991 roku i kompleksie leśnym Dong Phayayen-Khao Yai w 2005 roku.

UNESCO opisuje kompleks leśny Kaeng Krachan jako bogaty w bioróżnorodność z półzimozielonymi / suchymi zimozielonymi, wilgotnymi zimozielonymi i mieszanymi lasami liściastymi, oraz górskimi i liściastymi dipterokarpami. Obszar ten obfituje w ptactwo, w tym kilka gatunków zagrożonych na całym świecie i jest domem dla krytycznie zagrożonego krokodyla syjamskiego, zagrożonego wyginięciem dzikiego psa azjatyckiego i kilku innych potencjalnie zagrożonych gatunków dzikich zwierząt. Występuje tu również osiem lokalnych gatunków kotów, w tym zagrożony tygrys i kot cętkowany, pantera mglista, kot marmurkowy, kot błotny i lamparty.

Pozostałe trzy miejsca w Tajlandii, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to miejsca dziedzictwa kulturowego takie jak: stanowisko archeologiczne Ban Chiang, historyczne miasto Ayutthaya oraz historyczne miasto Sukhothai i powiązane miasta historyczne.

Poprzedni postNastępny post
Aby zoptymalizować naszą stronę internetową i stale ją ulepszać, używamy plików cookie.