12 najlepszych lokalizacji w Tajlandii do snorkelingu oraz nurkowania

Tajlandia jest domem dla jednych z najlepszych miejsc do nurkowania i snorkelingu w Azji. Niezależnie od poziomu doświadczenia, istnieje wiele opcji, jeśli szukasz podwodnych przygód podczas następnych wakacji. A dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze nurkowanie i snorkeling w Tajlandii to doskonały stosunek jakości do ceny. Jest to także przedsięwzięcie łatwe do zorganizowania po samym przyjeździe. Wyspy Tajlandii i ciepłe wody tropikalne są idealne do nurkowania z rurką, podczas gdy poważni nurkowie mogą się tu równie dobrze bawić. Aby zainspirować Cię do przyszłych wycieczek wybraliśmy 12 najlepszych miejsc w Tajlandii do nurkowania i snorkelingu.

Chumphon
Większość turystów podróżuje przez Chumphon w drodze do dobrze znanych lokalizacji na Koh Tao, Koh Pha Ngan i Koh Samui., ale dla tych, którzy mogą spędzić czas w Chumphon, kolorowe koralowce i różnorodne życie morskie występujące wokół wybrzeża i wysp Parku Narodowego Mu Ko Chumphon sprawiają, że jest to satysfakcjonujące miejsce dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Ko Langka Jiew, Ko Ngam Yai, Ko Ngam Noi, Ko Ran Ped i Ko Ran Kai to doskonały wybór na podwodne przygody w Chumphon.

@jmspht

 

Ko Chang
Wiele z najbardziej znanych miejsc do nurkowania i snorkelingu w Tajlandii można znaleźć na południu kraju, ale jeśli wybierasz się na wschodnie wybrzeże, na archipelagu Ko Chang jest kilka dobrych opcji. Spokojne i stosunkowo płytkie wody wokół Koh Chang sprawiają, że wyspa jest solidną opcją dla początkujących nurków. A dla nurków na wszystkich poziomach dodatkową atrakcją jest jeden z największych wraków Tajlandii, statek Royal Thai Navy HTMS Chang, który został tutaj zatopiony w 2012 roku, aby stworzyć sztuczną rafę.

Ko Chang

Ko Kradan
Ciepłe, zachęcające wody Ko Kradan są idealne do pływania i nurkowania. Ko Kradan, część Parku Narodowego Hat Chao Mai w prowincji Trang ma nieco ponad dwie mile długości z pokrytym dżunglą wnętrzem i miękkimi piaszczystymi plażami. Na wyspie nie ma dróg, ale jest kilka kurortów w których możesz się zatrzymać, jeśli chcesz nurkować i cieszyć się spokojem. Wyspa jest również godna uwagi ze względu na związek z podwodną ceremonią ślubną Trang dla której wody w pobliżu Ko Kradan zostały wybrane na gospodarza tego wyjątkowego wydarzenia w kalendarzu festiwalowym Tajlandii.

Ko Kradan

Ko Lanta
Spokojna wyspa Ko Lanta stanowi doskonałą bazę wypadową do korzystania z licznych możliwości nurkowania i snorkelingu w pobliżu. Do wyróżniających się lokalizacji w pobliżu Ko Lanta należy Ko Haa, grupa pięciu małych wysp z laguną, która jest idealna dla początkujących nurków. Są tu również fantastyczne miejsca dla bardziej doświadczonych nurków z szansą zobaczenia płaszczek, rekinów lampartów i rekinów wielorybich.

Jedną z bardziej popularnych wycieczek snorkelingowych z Koh Lanta jest wycieczka na cztery wyspy, która obejmuje wizyty na Koh Chuek, Koh Kradan, Koh Mook i Koh Ngai. Na Ko Mook znajduje się słynna Tham Marokot (Szmaragdowa Jaskinia), która jest dużą atrakcją dla wielu podróżników.

Ko Lanta

Ko Lipe
Ko Lipe to kolejna fantastyczna tajska wyspa do odwiedzenia dla każdego, kto lubi nurkować. W czystych wodach wokół maleńkiej wyspy będziesz mógł dostrzec wiele barwnego życia morskiego. A pobyt na Koh Lipe pozwala nie tylko cieszyć się życiem na wyspie, ale jest również idealną bazą wypadową do zwiedzania Narodowego Parku Morskiego Tarutao i nurkowania w wodach sąsiedniego Ko Adang, a także innych pobliskich wysp.

Ko Lipe

Ko Pha Ngan
Płytkie wody i rafy wokół Koh Pha Ngana są idealne do nurkowania dla początkujących. Wyspa jest również dobrym wyborem dla każdego, kto chce nauczyć się nurkować. A ponieważ Ko Pha Ngan znajduje się pomiędzy innymi wyspami Ko Samui i Ko Tao to pobyt tutaj zapewnia wygodny dostęp do licznych miejsc do nurkowania i snorkelingu, w tym Sail Rock i Ang Thong Marine Park.

Zatoka Suthep znajduje się w Parku Narodowym Mu Ko Surin, Phanga-nga

Ko Tao
Ko Tao to jedno z najlepszych miejsc w Tajlandii do nurkowania i snorkelingu. Dla doświadczonych nurków Chumphon Pinnacle to wspaniałe miejsce z częstymi obserwacjami rekinów wielorybich. A jeśli chcesz nauczyć się nurkować lub zdobyć certyfikat PADI, Ko Tao jest jednym z najlepszych miejsc w Azji, aby to zrobić. Jeśli nie jesteś nurkiem, ale nadal chciałbyś cieszyć się świetnymi miejscami do nacieszenia oczu podwodnym światem Ko Tao, nie musisz zapuszczać się daleko od żadnej z plaż na wyspie, aby znaleźć doskonałe warunki do nurkowania z różnorodnym życiem morskim w takich miejscach jak Zatoka Jansome, Zatoka Mango i Zatoka Tanote.

Nie przegap okazji, aby odwiedzić sąsiedni Ko Nang Yuan, trio małych wysepek połączonych mierzeją. Płytka rafa jest tu utworzona z różnych koralowców i oferuje dobre warunki do nurkowania. Jeśli odwiedzasz Ko Nang Yuan, poświęć trochę czasu na spacer do punktu widokowego i podziwiaj naturalne piękno z góry.

@puravidadiving

Krabi
Z wieloma szkołami nurkowania w Ao Nang i bliskością wysp Phi Phi i Ko Lanta, Krabi to kolejny dobry wybór dla nurków. A dzięki różnorodnym malowniczym wyspom rozsianym wokół wybrzeża Krabi, ten obszar Wybrzeża Andamańskiego jest również wspaniały do ​​nurkowania z rurką.

Krabi

Wyspy Phi Phi
Dzięki olśniewającym plażom i lśniącemu morzu wyspy Phi Phi są jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Tajlandii do nurkowania z rurką. Wyspy ucierpiały z powodu nadmiernej turystyki w przeszłości, ale już przed Covid istniały plany odwrócenia tego trendu, ograniczenia liczby odwiedzających i zachęcenia do bardziej odpowiedzialnej turystyki. Zamknięcie Phi Phi Leh dla turystów było pozytywną wiadomością dla życia morskiego z czarnymi rekinami rafowymi zauważonymi w Zatoce Maya.

Wyspy Phi Phi

Phuket
Największa wyspa Tajlandii to świetna baza wypadowa do snorkelingu i wycieczek nurkowych. Na samym Phuket, plaża Kata jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania. Krótka przejażdżka łodzią z Phuket na bliźniacze wyspy Ko Racha Yai i Ko Racha Noi to kolejna dobra opcja. Z kolei dla nurków Phuket oferuje wygodny dostęp do  wspaniałych miejsc nurkowych, w tym tych wokół Ko Lanta, oprócz wysp Similan i Surin.

Phuket

Wyspy Similan
Wyspy Similan to grupa wysp, które są częścią chronionego Parku Narodowego Mu Ko Surin. Obszar pierwotnie obejmował dziewięć wysp (Similan oznacza dziewięć w dialekcie malajskim), ale wyspy Ko Bon i Ko Tachai są teraz również objęte granicami Parku Narodowego.

Wyspy Similan

Wyspy Surin
Wyspy Surin tworzy pięć wysp, z których dwie największe to Ko Surin Nuea i Ko Surin Tai. Podobnie jak w przypadku Wysp Similan, tutejsze wody uważane są za jedne z najlepszych w Tajlandii i nadają się perfekcyjnie zarówno do nurkowania z rurką, jak i nurkowania z akwalungiem. Nurkowie często widzą tutaj rekiny wielorybie wśród skalarów i papugorożców w Richelieu Rock. Jeśli jesteś zapalonym nurkiem, wyspecjalizowane firmy nurkowe, takie jak Dive Worldwide, mogą zorganizować dla Ciebie wycieczki, w tym na żywo na pokładzie.

Wyspy Surin

Warto wiedzieć:
Różne wzorce pogodowe wpływają na Zatokę Tajlandzką i Morze Andamańskie, ale w każdym miesiącu można znaleźć dogodne miejsce do nurkowania lub snorkelingu. Na Morzu Andamańskim najlepsze warunki do snorkelingu i nurkowania panują od listopada do kwietnia. Należy pamiętać, że niektóre lokalizacje na Wybrzeżu Andamańskim (np. Wyspy Similan i Wyspy Surin) są zamknięte dla odwiedzających od połowy maja do połowy października. Jednak na wybrzeżu zatoki Tajlandzkiej (Ko Samui, Ko Tao, Ko Pha Ngan) okres od maja do sierpnia jest uważany za najlepszy czas na nurkowanie lub snorkeling przy spokojnych warunkach morskich i doskonałej widoczności.

Gdziekolwiek zdecydujesz się pojechać, wspieraj odpowiedzialną turystykę i szanuj życie morskie i nie wchodź ani nie dotykaj koralowców. Nawet pozornie małe rzeczy, takie jak wybór bezpiecznego dla raf kremu z filtrem mają tutaj znaczenie.

 

Poprzedni postNastępny post
Aby zoptymalizować naszą stronę internetową i stale ją ulepszać, używamy plików cookie.