Popularne dania kuchni tajskiej na liście “50 najlepszych potraw ulicznych Azji” CNN Travel

TAT z przyjemnością informuje, że trzy charakterystyczne i pyszne tajskie dania znalazły się na liście CNN Travel 50 najlepszych potraw ulicznych w Azji.

Są to omlet z krabami, zupa curry z makaronem Khao Soi i Sai Khrok Isan (kiełbaska wieprzowa w stylu północno-wschodnim) i znajdują się wśród innych wspaniałych i różnorodnych potraw ulicznych i napojów z całej Azji na liście CNN Travel, która sławi ‘nieskończony talent kulinarny i pasję jedzenia’ regionu.

Yuthasak Supasorn, gubernator TAT, powiedział: ‘Uhonorowanie tajskich potraw takim wyróżnieniem, zawsze cieszy i daje ogromną satysfakcję oraz wzmacnia pozycję kuchni tajskiej we wszystkich jej formach jako jednej z najbardziej lubianych i najbardziej znanych kuchni na świecie’.

Oto, co CNN Travel miał do powiedzenia o tych znakomitych tajskich daniach:

 Omlet z Kraba

 

‘Po zjedzeniu khai chiao pu (tajskiego omletu z kraba) trudno zrozumieć, dlaczego wszystkie potrawy z jajek nie smakują tak dobrze. Krab i jajka to połączenie stworzone w niebie – a chrupiące brzegi i puszysta konsystencja zroszone słodkim sosem chili przenoszą to danie ugotowane na woku na wyższy poziom’.

Khao Soi

‘Podstawowe danie w północnej Tajlandii, khao soi – zupa curry posypana makaronem jajecznym smażonym w głębokim tłuszczu – to strzał w dziesiątkę. Sprzedawcy obficie nakładają do misek cudownie kremowego złotego bulionu kokosowego z dodatkiem chilli na makaronie jajecznym z udkami z kurczaka lub wołowiną. Na boku często znajdziesz musztardę, świeżo posiekaną szalotkę, ćwiartki limonki i pastę chili’.

Sai Khrok Isan

Niewielka i pulchna kiełbaska wieprzowa – jest jednym z najczęściej spożywanych dań ulicznych w północno-wschodniej Tajlandii. Kwaskowa i czosnkowa w smaku kiełbaska, zwykle robiona jest z wieprzowiny, kleistego ryżu i czosnku, a następnie wieszana w celu fermentacji i wysuszenia. Zioła i przyprawy różnią się w zależności od sprzedawcy, ale przyprawy takie jak imbir, chilli i kapusta zazwyczaj dopełniają idealny smak’.

Słynne na całym świecie tajskie jedzenie uliczne jest konsekwentnie uznawane za jedno z najlepszych, jakie można znaleźć na świecie, i zostało opisane w przewodniku MICHELIN o Tajlandii, który został opublikowany 2017 roku, a obecnie znajduje się w jego już piątym jego wydaniu – Przewodnik MICHELIN Bangkok , Phra Nakhon Si Ayutthaya, Chiang Mai, Phuket i Phang-Nga 2022.

Poprzedni postNastępny post
Aby zoptymalizować naszą stronę internetową i stale ją ulepszać, używamy plików cookie.