Odkryj tajskie owoce sezonowe

W Tajlandii występuje ponad 1,000 odmian owoców tropikalnych i subtropikalnych. Główny sezon owocowy trwa od kwietnia do lipca. Niektóre owoce są dostępne przez cały rok, ale większość najlepsza jest w określonych porach roku. Upewnij się, że przyjedziesz do Tajlandii, gdy owoce występują w największej obfitości i najlepiej smakują.

W okresie od kwietnia do lipca spotykają się król i królowa owoców, tak więc koniecznie znajdź je na lokalnym targu lub w supermarkecie w pobliżu miejsca swojego zakwaterowania.

1. Durian

Król owoców’, durian, jest prawdopodobnie najbardziej znany spośród tajskich owoców i najczęściej się o nim dyskutuje. Albo go kochasz, albo nienawidzisz. Brązowo-zielony z twardą i pokrytą kolacami skórką, durian ma nieubłaganie silny aromat, który wielu zniechęca. Ale jeśli poradzisz sobie z aromatem, zostaniesz nagrodzony słodkim i jedwabistym smakiem owocu, przypominającym budyń migdałowy. Bez względu na to, jak dobrze durian smakuje, jego zapach jest niezaprzeczalnym faktem, dlatego też jest on zabroniony w wielu miejscach publicznych, takich jak hotele, lotniska czy metro. Jeśli przeszkadza Ci aromat świeżych owoców, spróbuj suszonych chipsów lub lodów, w których zapach w ogóle nie jest wyczuwalny. Koniec sezonu na duriana przypada na sierpień.

2. Mangostan

Mangostany są okrągłymi owocami z Azji Południowo-Wschodniej. Mają twardą fioletową skórę i miękkie białe owoce w środku. Aby je zjeść, należy przeciąć nożem na pół grubą fioletową skórę i odsłonić 5-8 kawałków delikatnego owocu. Są niesamowicie słodkie i kwaśne jednocześnie. I pyszne. Warto zauważyć, że mangostan jest nazywany w Tajlandii ‘królową owoców’. Królowa owoców często łączona jest w parę z durianem, ponieważ się uzupełniają. Mówi się, że mangostany mają działanie chłodzące na organizm, w przeciwieństwie do duriana, o którym wiadomo, że zwiększa ciepłotę ciała. Koniec sezonu na mangostan to listopad-grudzień

3. Mango

Mango, po tajsku znane jako “Ma-muang“, jest jednym z najpopularniejszych owoców w Tajlandii. Używa się go zarówno w słodkich, jak i pikantnych potrawach. Mango przyciąga do Tajlandii turystów z całego świata. Zwykle turyści nie mogą się doczekać, kiedy wyjdą na ulice Bangkoku czy Phuket, aby skosztować mango z kleistym ryżem lub sałatki z mango i kurczaka. Tajskie mango ma wyjątkowy smak w porównaniu z resztą świata i właśnie dlatego jest tak lubiane przez tłumy. W Tajlandii uprawia się wiele odmian mango. Różnią się one kolorem, smakiem, zapachem, wielkością, kształtem oraz glebą, na której rosną. Koniec sezonu na mango to lipiec. Zobacz artykuł Mango z lepkim ryżem.

Poprzedni postNastępny post
Aby zoptymalizować naszą stronę internetową i stale ją ulepszać, używamy plików cookie.