‘Khon’ i ‘Ptasi taniec Gingala Lanna’

TAT zorganizował serię medialną na temat ‘Khon’ – pięknego i hipnotyzującego tajskiego maskowego dramatu tanecznego – aby pomóc w rozpowszechnianiu wiedzy o tej tradycyjnej formie sztuki zarówno w samym królestwie, jak i na całym świecie.

Jako niewątpliwie cenny element tajskiej kultury i wspaniały obraz ‘tajskości’ Khon został wpisany na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO w listopadzie 2018 r.; to pierwszy tajski spektakl, który dołączył do tej listy.

Khon jest jedną z najważniejszych sztuk scenicznych w Tajlandii. Departament Promocji Kultury przy Ministerstwie Kultury w 2009 roku ogłosił Khon narodowym niematerialnym dziedzictwem kulturowym.

Ten ważny styl wykonywania tańca i sztuki wywodzi się z okresu Ayutthaya; Khon ma swoją unikalną tożsamość, która obejmuje różne dziedziny sztuki, literatury, rytuałów i rzemiosła. Jest również postrzegany jako przedstawienie punktów widzenia, motta, zasad moralnych i etyki, które można zastosować w życiu codziennym.

Tradycyjnie wykonywany na dworach królewskich lub książęcych, a dziś w szerszym zakresie w instytucjach edukacyjnych, szkołach, wioskach i innych miejscach w całej Tajlandii, Khon jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Kolejny zachwycający film z serii poświęconej promowaniu i zachowaniu tradycyjnych tajskich sztuk scenicznych.

Ten film skupia się na delikatnym i pięknym ‘ptasim tańcu Gingala Lanna’. Pierwszym filmem z serii, który ukazał się na początku tego miesiąca, był film przedstawiający ‘Khon’ – piękny i hipnotyzujący maskowy tajski dramat taneczny.

Podziwiaj wdzięk i elegancję tego tajskiego tańca w stylu Yai, przekazywanego z pokolenia na pokolenie i wykonywanego głównie w Górnej Północnej Tajlandii, szczególnie w prowincjach Mae Hong Son, Chiang Mai i Chiang Rai.

W Ptasim Tańcu Gingala Lanna tancerki, ubrane w spektakularne kostiumy w kształcie wachlarza, przywołują delikatne ruchy i pozy ptaka. Będąc kolejnym zachwycającym wyrazem ‘tajskości’, taniec ten jest fascynujący, intrygujący i piękny w swojej postawie, stroju i melodii.

Poprzedni postNastępny post
Aby zoptymalizować naszą stronę internetową i stale ją ulepszać, używamy plików cookie.