Powitanie

Historia i tradycja Tajlandii przez wieki kształtowały swoje cechy kulturowe. W przeciwieństwie do krajów zachodnich tradycje Tajlandii nie przewidują powitania uściskiem dłoni. Tajowie pozdrawiają osobę z założonymi rękami przed twarzą, przypomina to ruch podczas modlitwy i nazywa się „wai”.

 

 

“Wai” dzieli sie na dwa typy:

 

 

Zwykłe powitanie
Kiedy witasz się w zwykły sposób, musisz złożyć ręce na wysokości klatki piersiowej i położyć palec serdeczny na czole.
Wysokie powitanie
Drugi sposób to wysokie powitanie. Tutaj musisz podnieść ręce jak najwyżej, co oznacza głęboki szacunek dla osoby z którą się witasz.

Podczas poznawania krewnych tajskiego przyjaciela należy przywitać się w sposób wai. Ale podczas spotkania z urzędnikiem takie zachowanie będzie niedopuszczalne. Jednak mieszkańcy Tajlandii doskonale zdają sobie sprawę, że w krajach zachodnich nie ma takiego powitania i nie obrażają się, jeśli turyści z niego nie korzystają.

 

Tajowie są bardzo gościnni i przyjaźni, a rozrywka w Tajlandii jest bardzo popularna wśród mieszkańców.Na przykład w święto Loy Krathong tajowie puszczają małe łodzie przy świecach. Ten niesamowicie piękny rytuał ma swoje początki w starożytnej historii Tajlandii.

Architektura

Wiele klasztorów, świątyń i pałaców w Tajlandii jest wykonanych poprzez metodę rzeźbienia w drewnie, a pośrodku zdobi je mozaika. Stolica Bangkoku to idealne miejsce do zapoznania się z architekturą Tajlandii.

 

Ściany lokalnych klasztorów ozdobione są niesamowitym wystrojem, malowidłami o tematyce religijnej. Miasto jest całkowicie przesiąknięte starożytnością i jednocześnie splecione z nowoczesnością.

 

A jednak w Tajlandii nieczęsto można zobaczyć smutne twarze Tajów, dlatego kraj ten nazywany jest „Krainą Uśmiechu”.Więc uśmiechaj się częściej, a otrzymasz to samo w zamian. Takie przyjazne nastawienie do ludzi pomoże Ci czuć się komfortowo w każdej sytuacji.

Taniec

Tradycyjny taniec tajski i teatr masek Khon powstały w starożytnym królestwie Ayutthayi. Mistrzowski taniec Khona tańczono tylko w pałacu królewskim. Był to najstarszy teatr w Siam. Wyróżnikiem teatru była obsada, która składała się wyłącznie z mężczyzn. Pełnili zarówno role męskie, jak i żeńskie.

 

We współczesnym teatrze Khon role odgrywają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Tekst czytają nie aktorzy, ale ich pomocnicy za kulisami. Na scenie wykonawcy są całkowicie oddani grze, a wszystkie słowa mają znaczenie symboliczne. Orkiestra na żywo i śpiew aktorów tworzą dodatkowe otoczenie. Na scenie grane są fragmenty Ramakiena.

 

Na samym początku aktorzy Królewskiego Teatru Khon występowali zupełnie bez scenografii, na ulicy, ale wkrótce scena zaczęła być pięknie udekorowana, a przedstawienie zaczęło się odbywać w pałacu.

 

 

Taniec Khon
Wykonywany jest przez tancerzy bez jakiegokolwiek dźwięku. Za kulisami tekst czytają specjalne osoby zwane recytatorami. Tancerze występują w strojach ludowych, z jasnymi maskami na głowach i wykonują tradycyjne ruchy. Zazwyczaj sceny taneczne pokazują fragmenty RamaCo. Spektakle teatralne Khona są opracowywane przez Teatr Narodowy Tajlandii.

Muzyka

Muzyka w Tajlandii pochłonęła folklor i klasykę. Muzyczna historia Tajlandii rozpoczęła się ponad osiem wieków temu.

 

Bardzo popularną muzyką country pop jest Luk Thung i Mor Lam, tradycyjna muzyka z północno-wschodniego regionu Isan, a także nieprzejmijająca muzyka Piphat, która służy do rytualnego tańca smoków.

 

Do grania takiej muzyki wykorzystywane są różne ludowe instrumenty muzyczne: cytra (Czakhe), bębny Klong Thap (w kształcie misy), Klong Kaek (bęben w kształcie beczki), a także drewniane pałeczki. Autorzy zapisali własne prace w notatkach. Na przykład kompozytor Luang Pradit Phairoh żyjący w latach 1881-1954 tworzył muzykę na podstawie zaszyfrowanych notatek.

Aby zoptymalizować naszą stronę internetową i stale ją ulepszać, używamy plików cookie.