Muay Thai

Muay Thai (boks tajski) to narodowa sztuka walki Tajlandii, głęboko zakorzeniona w tajskiej kulturze. Muay Thai ma swoje początki w czasach, kiedy był formą walki bez broni prowadzonej przez żołnierzy syjamskich. Uprawianie Muay Thai pomaga wzmocnić ciało i umysł, aby były sprawne i zdrowe. Daje również korzyści jako forma ćwiczeń w czasie wolnym. Poza tym zapewnia uczestnikom większą pewność siebie i uczy dyscypliny. W związku z tym, ucząc się Muay Thai, kursanci będą uczyć się i poznawać mechanizmy obronne tej sztuki walki: uderzenie, kopnięcie, kolano, łokieć. Sport ten mogą praktykować zarówno mężczyźni, kobiety, jak i dzieci.

Sztuka Muay Thai

Muay Thai jest formą walki wręcz o unikalnych cechach wykorzystania dziewięciu części ciała jako broni zwanej „Dziewięcioma broniami”, która obejmuje użycie głowy, dwóch rąk, dwóch łokci, dwóch kolan i dwóch stóp. Istnieje w niej 108 metod walki w obronie i ataku. Uderzenie dziewięciu broni opiera się na zasadach fizyki, od siły odśrodkowej, pędu, elastyczności, a także osłanianiu i atakowaniu najtwardszą częścią ciała w celu pochłaniania uderzenia i osiągania najbardziej okrutnych rezultatów, które mogą skutkować śmiertelnym ciosem dla przeciwników. Oprócz bycia brutalnym sportem walki, Muay Thai jest również uważany za formę sztuki, sztuki walki, która łączy w sobie wdzięk i płynność w towarzystwie rytmicznej muzyki.

Najbardziej charakterystyczną cechą Muay Thai jest wyszukany taniec i ćwiczenia rozciągające zwane rytuałem „Wai Khru” przed walką. Każdy bokser odprawia ceremonię Wai Khru, aby oddać szacunek i wdzięczność swoim mistrzom oraz jako ostatnią rozgrzewka przed walką. Przez całą rozgrzewkę, a właściwie przez całą walkę, w tle rozbrzmiewa charakterystyczny dźwięk tradycyjnych tajskich instrumentów. Jest to uważane za tajską tożsamość, która rzadko występuje w sztukach walki w innych krajach.

Współczesne Muay Thai

Współczesne Muay Thai odnotowuje ciągły rozwój po ustanowieniu bardziej standardowych ośrodków bokserskich. Powstały tajskie obozy bokserskie z poważnymi sekcjami treningowymi, a co najważniejsze, starożytna tradycja rytuału Wai Khru wciąż jest podtrzymywana. Inkantacje i techniki są również nauczane wraz z treningiem fizycznym i naukami o sporcie. W tym samym czasie, nowe style i techniki boksu tajskiego zostały opracowane w oparciu o tradycyjne podstawy, od uderzeń kolanem, łokciami, po kopnięcia.

Kiedy odwiedzasz Tajlandię i masz okazję nauczyć się Muay Thai, walka w formule Muay Thai na ringu to “must have” aby poznać wszystkie towarzyszące jej emocje i atmosferę. Ratchadamnoen Boxing Stadiums to główne stadiony w sercu Bangkoku na których turyści mogą kupić bilety, aby przeżyć to doświadczenie. Ponadto istnieje wiele standardowych stadionów bokserskich, które pojawiły się w głównych miejscowościach turystycznych, takich jak Pattaya, Chiang Mai, Phuket, Phang Nga, Samui, itp.. Wszystkie z nich stale organizują walk bokserskich.

Muay Thai w dzisiejszych czasach jest sztuką walki i sportem, który promuje sprawność fizyczną poprzez piękne i płynne ruchy, ale jednocześnie silne i potężne ciosy, przez co sport ten przyciąga do siebie nowe pokolenia. Istnieje również wiele sal gimnastycznych Muay Thai, które oferują zarówno krótko, jak i długoterminowe kursy dopasowane do dowolnych potrzeb.

Poprzedni postNastępny post
Aby zoptymalizować naszą stronę internetową i stale ją ulepszać, używamy plików cookie.