Informacje ogólne

Różnica czasu
Tajlandia leży w strefie czasowej: GMT +7
Stolica
Bangkok jest największym miastem, a zarazem stolicą kraju.
Powierzchnia
Tajlandia zajmuje powierzchnię 513 120 km2, z czego powierzchnia morza wynosi 2,23 tys. km, co stanowi 50. miejsce na świecie.
Numer kierunkowy
Numer kierunkowy do Tajlandii to: 66
Waluta
Walutą Tajlandii jest bat, który występuje zarówno w banknotach jak i monetach. Kurs waluty jest zmienny i aktualnie 1 euro to 38 tajlandzkich batów.
Religia
94,7% tajów to buddyści, 4,6% to muzułmanie, a 0,7% stanowią chrześcijanie.

Populacja

Tajlandię zamieszkuje blisko 70 milionów mieszkańców, w większości są to tajowie. Oprócz tajów tereny Tajlandii zasiedlają także chińczycy, indusi, malezyjczycy, monowie, khmerowie, burmezyjczycy, a także Laoskie grupy etnicze o różnej wielkości populacji.

 

Językiem urzędowym jest tajski, a język angielski, chiński i malajski są również powszechnie używane.

Położenie geograficzne

Tajlandia znajduje się w Azji Południowo-Wschodniej, na południowo-zachodniej stronie Półwyspu indyjsko-chińskiego i na północy Półwyspu Malakka.
Kraj podzielony jest na 5 okręgów: centralny, północny, północno-wschodni, wschodni i południowy.
Tajlandia graniczy z Laosem i Kambodżą na wschodzie, Birmą na zachodzie i Malezją na południu.
Od południowo-zachodniej części lądu obmywa Morze Andamańskie od południowo-wschodniej strony - Zatoka Syjamska. Główna geografia
Tajlandii ma powierzchnię płaskowyżu.
Mapa Tajlandii podzielona jest na 77 prowincji (Changwat).

Pogoda

Pogodę w Tajlandii można podzielić na trzy pory roku: „gorącą” – od marca do maja, „deszczową” – od czerwca do listopada oraz „chłodną” – od listopada do lutego. Większość turystów przyjeżdża do Tajlandii w „chłodnej” porze roku, ponieważ wieczorami i nocami pogoda jest nieco chłodniejsza, a wilgotność niższa niż w pozostałych porach roku. Jednak na obszarze południowo-wschodniej Tajlandii (Surat Thani, Ko Samui, Ko Phangan Ko Tao) panują nieco inne warunki klimatyczne, a idealny czas na wizytę to okres od kwietnia do października.
Temperatura powietrza
Temperatura powietrza nie przekracza +28-30 °C, a średnia roczna temperatura wody wynosi +25 °C, co sprawia, że pobyt w Tajlandii jest tak wspaniały.
Pora deszczowa
Pora deszczowa w Tajlandii trwa od czerwca do listopada, a należy pamiętać, że w niektórych prowincjach może zaczynać się wcześniej, a kończyć później. Należy pamiętać, że jeśli przyjedziesz do Tajlandii w porze deszczowej, krótkotrwałe opady deszczu nie zepsują Ci wakacji i nie przeszkodzą w kąpieli w morzu, ani opalaniu się na plaży, ponieważ opady deszczu występują głównie w nocy.

Wybierz region i zobaczyć wykres pogodowy

Aby zoptymalizować naszą stronę internetową i stale ją ulepszać, używamy plików cookie.