Najważniejsze święta

Tajowie lubią świętować. Warto przeżyć obchody jednego z tajskich świąt.

Songkran
Tajski Nowy Rok obchodzony jest w kwietniu i trwa kilka dni. Jednym z rytuałów towarzyszących obchodom jest polewanie się wodą. Więc nie zdziw się, jeśli złapiesz prysznic na ulicy. Ponieważ kwiecień to jeden z najgorętszych miesięcy, takie orzeźwienie czasem się przydaje.
Loi Krathong
Święto Świateł obchodzone jest przy pełni księżyca co 12 miesięcy według tajskiego kalendarza księżycowego (publikowanego w okresie od października do listopada). Podczas tych obchodów Tajowie puszczają małe babeczki Krathong z zapaloną świeczką na wodzie, jako symbol odejścia wszystkiego co złe i negatywne. Czasami w powietrze wypuszczane są także zapalone latarnie. Piękne uroczystości odbywają się na przykład w Sukhothai.
Ceremonia Muay Thai Wai Kru
Każdego roku w marcu historyczne miasto Ayutthaya budzi się do życia głównie dzięki wizycie tysięcy wielbicieli i fanów boksu tajskiego (Muay Thai). Ceremonia ta jest hołdem złożonym Mistrzowi Nai Khan Tomowi, który żył w XVIII wieku i jest uważany za założyciela boksu tajskiego. Festiwal skupia nie tylko profesjonalnych sportowców, ale wszystkich tych, których zachwycił ten popularny sport. Zobaczysz walki profesjonalistów w Muay Thai, Muay Boran i Krabi Krabong. Będziesz mógł również spróbować różnych technik ćwiczeń. Wszystkim towarzyszy bogaty program, jak np. pokazy tradycyjnych wyrobów czy mieczy Aranyik. Najpiękniejszy spektakl odbywa się zwykle wieczorem, kiedy wojownicy odprawiają pełne szacunku ceremonie, a w tle świeci rozświetlone starożytne miasto Ayutthaya.
Festwial świec w Ubon Ratchatani
Festiwal łączy w sobie sztukę i umiejętności tajskich mistrzów w rzeźbieniu, a także jest świętem buddyjskich świąt Wan Asanha Buch i Wan Kao Pansa. Podczas tego festiwalu zobaczysz piękne ozdoby i rzeźby wyrzeźbione w gigantycznych świecach z wosku pszczelego. Prawdopodobnie najpiękniejszą i najbardziej imponującą częścią festiwalu jest świąteczna procesja, podczas której przez miasto przejeżdżają gigantyczne, zdobione, alegoryczne samochody z naturalnej wielkości ozdobionymi posągami. Paradzie towarzyszy muzyka i pełne wdzięku tajskie tancerki, które są elegancko udekorowane i odziane w tradycyjne stroje.
Phi Ta Khon (Święto duchów)
Miejscem tego kolorowego festiwalu jest prowincja Loei w północno-wschodniej części Tajlandii, zwana także Isaan. Odbywa się on wiosną, w pierwszy weekend po szóstej pełni księżyca w roku. Cały festiwal trwa 3 dni. Najciekawsza część przypada na piątek, kiedy można spotkać pochód ludzi w kolorowych maskach (są one tradycyjnie wykonane z drewna, a górna część to bambusowy parowiec do gotowania „lepkiego ryżu” ). Pochodzenie prawdopodobnie wywodzi się z innych starożytnych świąt izańskich, które miały na celu przywołanie deszczu.
Festiwal Kwiatów w Chiang Mai
Ten festiwal nie opiera się na żadnej starożytnej historii, jest stosunkowo nowoczesny i zawsze odbywa się w lutym. Trwa 3 dni. Odwiedzających najbardziej przyciąga parada wspaniałych alegorycznych samochodów z niesamowitymi dekoracjami kwiatowymi, w towarzystwie pięknie zdobionych Tajów, z zespołami grającymi muzykę na żywo.
Festiwal wegetariański w Phuket
Według chińskiego kalendarza księżycowego jest publikowany w październiku-listopadzie. Najbardziej obchodzony jest w Phuket i towarzyszą mu stosunkowo drastyczne rytuały. Festiwal ten dotyczy głównie fizycznego i duchowego oczyszczenia ciała.
Aby zoptymalizować naszą stronę internetową i stale ją ulepszać, używamy plików cookie.